Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/budujemydomy24/public_html/budujemydomy24.pl/wp-content/themes/spike/options/php-po/php-po.php on line 187
Jak pozbyć się wody opadowej z posesji? - Budujemy domy

Jak pozbyć się wody opadowej z posesji?

Prawidłowo wykonane odwodnienie powinno być na tyle wydajne, aby poradzić sobie z bieżącym odprowadzaniem wody opadowej. Może się jednak zdarzyć tak, że po ulewnych deszczach powstają długo utrzymujące się kałuże, które uniemożliwiają swobodne korzystanie z posesji. To znak, że trzeba pomyśleć o zmodyfikowaniu systemu odwodnienia, aby poprawić jego skuteczność. Podpowiadamy, jak to zrobić niewielkim kosztem.

Co zrobić z deszczówką?

Wbrew pozorom nadmierne gromadzenie się wody i trudności z jej odprowadzeniem to dość powszechny problem. Szczególnie nasila się w okresie intensywnych roztopów i ulewnych deszczów, gdy system odwodnieniowy jest przeciążony. Właściciele prywatnych posesji często mają wątpliwości, co robić z deszczówką, aby pozbyć się jej zgodnie z prawem. W tym przypadku wiele zależy od dostępu do infrastruktury kanalizacyjnej oraz uwarunkowań terenu. Nadmiar wody możesz bowiem odprowadzać lub magazynować w celu nawadniania działki. Kierując się przepisami prawa, deszczówkę możesz:

  • odprowadzić do kanalizacji publicznej,
  • spuszczać do rowów melioracyjnych,
  • gromadzić w zbiornikach retencyjnych,
  • rozprowadzić po działce systemem drenażowym.

Wybór najskuteczniejszej metody zależy też od tego, w jakich miejscach gromadzi się woda. Najczęściej problem dotyczy obrębu budynku, podjazdów i ścieżek, co jest najbardziej uciążliwe. Na szczęście możesz łatwo sobie z tym poradzić, wykorzystując korytka ściekowe czy instalację drenażową.

System orynnowania

Gromadzenie kałuży w obrębie budynku to problem nie tylko estetyczny, ale także mogący doprowadzić do zawilgocenia ścian domu. Zanim jednak zajmiesz się przebudową systemu odwadniania, warto sprawdzić z pozoru błahe przyczyny. Na początku zweryfikuj więc, czy system orynnowania jest prawidłowo zamontowany i odpowiednio doprowadzony do odpływu. Koniec rury spustowej musi być umieszczony bezpośrednio nad korytkiem muldowym. W przeciwnym razie deszczówka będzie się gromadzić przy ścianie budynku, tworząc tam kałuże.

Odwodnienie korytkami ściekowymi

Najmniej inwazyjną metodą usprawniającą działanie odwodnienia jest wykorzystanie prefabrykatów. Zaliczają się do nich korytka ściekowe, których zadaniem jest odprowadzanie wody do kanalizacji. Występują w różnych kształtach i głębokościach, w zależności od tego, gdzie mają zostać umiejscowione.

Korytka ściekowe umieszcza się przede wszystkim wzdłuż podjazdów i chodników, a także bezpośrednio pod rurą spustową rynny. Warto je zastosować na utwardzonym terenie pojazdu, przy wejściu budynku, bramie wjazdowej oraz wszędzie tam, gdzie występuje problem z gromadzeniem wody.

Poziomowanie terenu

Najbardziej czasochłonnym i kosztownym sposobem, jest wypoziomowanie podłoża, aby woda mogła przemieszczać się w stronę kanału ściekowego. Metoda samopspływu jest zazwyczaj stosowana w przypadku podjazdów i chodników, uniemożliwiając zatrzymanie deszczówki i tworzenie kałuży. Dla usprawnienia systemu można także zamontować po bokach korytka muldowe, które nakierunkują wodę w odpowiednią stronę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *