Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/budujemydomy24/public_html/budujemydomy24.pl/wp-content/themes/spike/options/php-po/php-po.php on line 187
Beton towarowy – co to jest i gdzie się go stosuje? - Budujemy domy

Beton towarowy – co to jest i gdzie się go stosuje?

Beton towarowy to specjalny beton produkowany w węzłach betoniarskich, jego w pełni zautomatyzowana produkcja gwarantuje najwyższą jakość i odpowiednie parametry mieszanki. Beton towarowy dowożony jest na budowę specjalnymi betonowozami lub w przypadku betonu półsuchego, samochodami samowyładowczymi. Beton towarowy ma wszechstronne zastosowanie w budownictwie i jest pewną i wygodną alternatywą dla tradycyjnego betonu ukręcanego w betoniarce, którego produkcja jest nie tylko czaso i pracochłonna, ale też nie daje gwarancji, że będzie on miał odpowiednie parametry. Z tego względu już od dawna na budowach stosuje się beton towarowy, a klasyczne betoniarki wykorzystywane są tylko do drobnych prac koło domu, gdzie wykorzystuje się niewielkie ilości tego budulca.

Beton towarowy Rzeszów


Czym różni się beton towarowy od zwykłego betonu


Jak już wspomniano wcześniej, do produkcji betonu towarowego wykorzystywane są specjalne automatyzowane węzły betoniarskie. Poszczególne składniki betonu dodawane są po dokładnym odmierzeniu ich wagi, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie stałych, powtarzalnych parametrów betonu towarowego. Beton produkowany na budowie z wykorzystaniem betoniarki nie daje takie gwarancji. Co więcej, do jego produkcji wykorzystuje się niskiej jakości piaski i pospółki, których ilość może być zmienna i każda wyprodukowana w ten sposób partia będzie miała inne parametry. Zwykły beton dzielimy na klasy zgodnie z normą PN-88/B-06250 ze względu na jego wytrzymałość. Możemy się spotkać z oznaczeniami od B7,5 – to oznaczenie betonu chudego, do B50 – co oznacza beton o bardzo dużej wytrzymałości. Do produkcji zwykłego betonu używane jest mineralne kruszywo skalne, cement hutniczy lub portlandzki, woda oraz dodatki uszlachetniające. Jeżeli zaś chodzi o beton towarowy, to jego skład jest weryfikowany na podstawie normy PN-EN 206+A1:2016-12. Do jego produkcji wykorzystuje się dwa rodzaje kruszyw grube i drobne, a także cement, wodę i dodatki uszlachetniające. Tak wyprodukowany beton jest niezwykle wytrzymały i trwały.


Gdzie kupować beton towarowy?


Na rynku dostępne jest bardzo dużo betoniarni, oferujących różne rodzaje betonu towarowego. Aby jednak mieć pewność, że otrzymamy najwyższej jakości produkt, trzeba poszukać producenta betonu godnego zauważania. Warto sprawdzić, czy dana betoniarnia ma na przykład referencje od różnych firm, czy przedsiębiorstw, wiarygodne będą również certyfikaty od niezależnych instytutów takich jak System Zakładowej Kontroli Produkcji czy Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego. W ten sposób z pewnością uda nam się wybrać rzetelnego i godnego zaufania producenta betonu towarowego. To ważne, ponieważ od jakości betonu, który otrzymamy, zależy trwałość budowy, do której zostanie wykorzystany. Beton najczęściej wykorzystywany jest do tworzenia elementów nośnych konstrukcji budynku, takich jak fundamenty, ściany czy stropy, z tego względu powinien być on najwyższej jakości.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *