Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/budujemydomy24/public_html/budujemydomy24.pl/wp-content/themes/spike/options/php-po/php-po.php on line 187
Wentylacja - jaką zastosować w domu? - Budujemy domy

Wentylacja – jaką zastosować w domu?

Nowoczesna sztuka budowlana wymusza zastosowanie systemów wentylacji. Na rynku mamy do czynienia z dwoma jej rodzajami – wentylacją mechaniczną i grawitacyjną. Którą z nich warto wybrać i dlaczego?

budowa domu

Grawitacyjne wentylowanie domu

Wentylacja grawitacyjna jest bardzo prosta w działaniu. Ciepłe, zużyte powietrze unosi się, dzięki czemu może ono opuścić dom za pomocą umieszczonych wysoko kratek wentylacyjnych. W ten sposób tworzy ono jednocześnie podciśnienie, które wypełnia powietrze zimne, napływające z zewnątrz (kratki wentylacyjne umieszczone w dolnej części budynku). Choć tego typu wentylacja działa sprawnie i bezobsługowo, to jednak w praktyce charakteryzuje się mniejszą wydajnością, niż systemy mechaniczne.

Wentylacja mechaniczna – klucz do oszczędności?

Wentylacja mechaniczna jest o wiele korzystniejszym rozwiązaniem. Przemawia za nią kilka aspektów, tak istotnych z punktu widzenia mieszkańca domu.

  1. Mechaniczne wentylowanie jest znacznie wydajniejsze od grawitacyjnego. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu wymuszonego ciągu powietrza, które płynie w przewodach wentylacyjnych o określonej przepustowości.
  2. W przypadku instalacji mechanicznych istnieje możliwość odzysku części utraconego w ten sposób ciepła. Problem ten rozwiązują wymienniki ciepła, które charakteryzują się możliwie największą powierzchnią styczną pomiędzy kanałem wlotowym a wylotowym. W ten sposób odzysk ciepła może sięgać nawet 40 procent.

Stosowanie nowoczesnych układów wentylacyjnych nie oznacza konieczności zapewnienia jedynie odpowiedniego zwrotu ciepła. Konieczne jest również zadbanie o prawidłowe usunięcie zużytego powietrza, bez kolidowania z kominowym układem usuwania spalin. Dlatego też w układach wentylacyjnych stosuje się specjalne nasady kominowe, których zadaniem jest uniemożliwienie cofnięcia się spalin do wnętrza przewodu kominowego  i odizolowanie go od kanału wentylacyjnego.

Warto podkreślić, że problem ten obejmuje jedynie tzw. nowe budownictwo, w którym (w przeciwieństwie do starego), brak jest jakichkolwiek naturalnych szczelin, w których mógłby się odbywać cykl wentylacyjny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *