Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/budujemydomy24/public_html/budujemydomy24.pl/wp-content/themes/spike/options/php-po/php-po.php on line 187
Szalowanie schodów - jak to robić wewnątrz i na zewnątrz? - Budujemy domy

Szalowanie schodów – jak to robić wewnątrz i na zewnątrz?

Szalowanie to nazwa procesu nadawania kształtu mieszance betonowej za pomocą deskowania. Szalunek to konstrukcja o charakterze tymczasowym, która jest wykonywana z różnych materiałów drewnianych lub płyt ze sklejki wodoodpornej, metalu czy wiórów, zależnie od zapotrzebowania.

Tego rodzaju deskowanie najczęściej wykorzystywane jest do wykonywania konstrukcji betonowych i żelbetonowych przy konstrukcji dachów, stropów czy ścian, ale także przy budowie schodów. Z naszego artykuł dowiesz się, jak zaszalować schody wewnętrzne i jak zaszalować schody zewnętrzne.

Idealne schody

Idealne schody

Poprawny szalunek to podstawa

Poprawnie skonstruowany szalunek schodów jest sam w sobie dość skomplikowany. Przede wszystkim należy podkreślić, że każde schody betonowe zewnętrzne czy wewnętrzne powinny mieć dokładną dokumentację techniczną, która powinna być sporządzona każdorazowo na każdą budowę.

Następnie, gdy już zapoznamy się dokładnie z dokumentacją techniczną powinniśmy rozrysować poszczególne stopnie schodów. Na podstawie tak rozrysowanych stopni i wielkości buduje się szalunek, dlatego należy wykonać go starannie i dokładnie.

Następnie buduje się szalunek poziomy, czyli drewnianą konstrukcję każdego stopnia w rzucie poziomym. Należy pamiętać, by szalunek był trochę szerszy niż planowana szerokość schodów. Do boków szalunku przybijamy deski, które zapobiegną niekontrolowanemu wylewaniu się żelbetonu. Gdy konstrukcja już stoi i jest na tyle mocna, że można na niej swobodnie stanąć, nabija się boczki schodów, czyli wangi, a potem trepów w szalunku.

Pamiętajmy, by trepy przybijać z góry na dół (zapobiegnie to chodzeniu po nieusztywnionych jeszcze elementach) oraz by były przybite na jednakowej wysokości ponad szalunkiem. Należy je też za każdym razem pionować i poziomować. Ostatnim krokiem jest usztywnienie i następnie zalanie konstrukcji żelbetonem tak, by uzyskać oczekiwany odlew schodów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *