Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/budujemydomy24/public_html/budujemydomy24.pl/wp-content/themes/spike/options/php-po/php-po.php on line 187
Dom z piwnicą czy bez? - Budujemy domy

Dom z piwnicą czy bez?

W latach dziewięćdziesiątych w większości nowo budowanych domów jednorodzinnych nie mogło zabraknąć piwnicy. Dodatkowe pomieszczenia usytuowane poniżej powierzchni mieszkalnej, doskonale nadawały się na kotłownie węglowe i magazyn na opał. Dzisiaj większość nowoczesnych projektów budowlanych nie przewiduje takiego rozwiązania. Dlaczego tak jest i czy piwnicę może jednak warto posiadać?

Rozległe piwnice pod domem to nie tylko pomieszczenia gospodarcze czy przestrzeń przeznaczona na spiżarnię lub nawet mały, domowy warsztat. W odpowiednim projekcie mogą stać się również garażem. Dzisiaj, gdy technologie grzewcze zmieniły całkowicie swoje oblicze, nie ma już bowiem potrzeby budowania olbrzymich kotłowni i przechowywanie w niej dużej ilości materiałów opałowych.

Dodatkowo przestrzeń w piwnicy – czy warto?

W ten sposób sutereny straciły niejako rację swojego bytu i przestały być koniecznością, dlatego coraz rzadziej pojawiają się w standardowych projektach architektonicznych. Nie bez znaczenia jest tutaj znaczny wzrost kosztów inwestycyjnych związanych ze stawianiem budynków z podpiwniczeniem.

Nie zmienia to jednak tego, że dom posiadający jeszcze jedną kondygnację, ma po prostu większą powierzchnię użytkową. Z jednej strony jest to zaleta, ponieważ zyskujemy dodatkowe miejsce do zagospodarowania. Z drugiej jednak strony budowa fundamentów z podpiwniczeniem kosztuje, a w przyszłości będziemy musieli zadbać również o przynajmniej minimalne ogrzanie pomieszczeń mieszczących się na najniższej kondygnacji.

Ile kosztuje piwnica?

Dom z piwnicą może być nawet o 20 – 30 procent droższy od domu niepodpiwniczonego. Dochodzi tutaj nie tylko dodatkowo robocizna, ale także materiały. Piwnica domu musi być dobrze zabezpieczona przed wilgocią i wodami gruntowymi, dlatego niezwykle istotna jest jej odpowiednia hydroizolacja. W ten sposób łącznie może ona nas kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Dodatkowo nie na każdym gruncie wskazane jest podpiwniczenie domu. Jeśli działka posiada wysoki poziom wód gruntowych najlepiej nawet zrezygnować z takiego rozwiązania. W innym przypadku możemy być narażeni na zalewanie piwnicy. Problematyczne tutaj są działki o małej powierzchni, gdzie nie istnieje możliwość zbudowania oddzielnego pomieszczenia gospodarczego. Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest zrobienie niezwykle solidnej izolacji piwnicy, która nie będzie przepuszczać wody do środka.

Gdzie podpiwniczenie sprawdza się najlepiej, a gdzie wcale?

Piwnice najlepiej sprawdzają się na terenach naturalnie pochyłych. Doskonałym przykładem jest budownictwo góralskie, gdzie praktycznie każdy dom usytuowany na zboczu musi posiadać przynajmniej częściowe podpiwniczenie. Tutaj nie ma również zagrożeń płynących ze strony wód gruntowych.

Jeśli jednak nasza działka nie jest przesadnie mała i charakteryzuje się płaską topografią, a wody gruntowe są dość wysoko, to jednak lepiej jest zrezygnować z piwnicy na rzecz zwykłego pomieszczenia gospodarczego postawionego gdzieś obok domu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *