Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/budujemydomy24/public_html/budujemydomy24.pl/wp-content/themes/spike/options/php-po/php-po.php on line 187
Kiedy i jak kłaść tynki wewnątrz domu? - Budujemy domy

Kiedy i jak kłaść tynki wewnątrz domu?

Kiedy kłaść tynki wewnątrz domu? Wykańczanie domu wewnątrz najlepiej zaplanować na wiosnę, ponieważ wiele prac wykończeniowych (w tym kładzenie tynku) musi być przeprowadzanych w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza. Dzięki rozpoczęciu prac w tym okresie nie trzeba będzie robić przymusowej przerwy zimowej.

Etap wykańczania domu można rozpocząć, gdy dom jest już doprowadzony do stanu surowego, czyli ściany i dach oraz podłogi (lub wylewki) są na miejscu, choć to ostatnie nie jest regułą. Często przed ostatecznym wykańczaniem domu montuje się też okna i drzwi zewnętrzne, ale nie jest to wymóg by prace wykończeniowe przeprowadzać.

Jakie ogrzewanie do domu

W przeprowadzeniu prac remontowych najważniejsze jest planowanie. Należy na tym etapie ustalić, jakiego rodzaju ogrzewanie będzie w domu (podłogowe?), jakie materiały wykończeniowe będą stosowane lub jakie dodatkowe rzecz chcemy umieścić w domu (sauna, kominek czy system alarmowy?). Powinniśmy też na tym etapie porównać plany instalacji wodno-kanalizacyjnych, gazowych i elektrycznych by sprawdzić, czy plany dotyczące wykończenia wnętrz z nimi nie kolidują.

Idealne tynki

Idealne tynki

Kieyd kłaść tynki wewnątrz domu

Tynki wewnątrz domu możemy kłaść nawet przed zamknięciem budynku, ale wyżej wspomniane instalacje muszą już być rozprowadzone, dach pokryty choćby papą (lub innym izolującym materiałem który zapobiegnie przesiąknięciu do budynku deszczu lub innych cieczy) oraz temperatura nie powinna być niższa niż pięć stopni Celsjusza. Nie warto też przed tynkowaniem instalować grzejników – przed kładzeniem tynków należy je zdemontować.

Jak kłaść tynki w domu?

Przede wszystkim w pierwszej kolejności tynkujemy sufity. W następnej kolejności ściany, potem wszystkie szczegóły wymagające większego skupienia, czyli otwory drzwiowe i okienne oraz wnęki, jeśli takie przewidzieliśmy w planie domu. Należy pamiętać, by świeżo położonych tynków nie dosuszać.

Wprawdzie z wierzchu warstwa tynku szybciej zaschnie, ale gwałtowne kurczenie powierzchni spowodowane szybszym wydostawaniem się wilgoci z tynku w przyszłości spowoduje, że tynk w dosuszanych miejscach zacznie pękać i kruszyć się, a na jego powierzchni będą występować nieestetyczne rysy.

Ciekawe wykończenie

Ciekawe wykończenie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *