Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/budujemydomy24/public_html/budujemydomy24.pl/wp-content/themes/spike/options/php-po/php-po.php on line 187
Cegły i pustaki ceramiczne ich rodzaje oraz zalety - Budujemy domy

Cegły i pustaki ceramiczne ich rodzaje oraz zalety

Do najczęściej wybieranych materiałów budowlanych od lat należą cegły i pustaki ceramiczne. Wpływa na to zapewne nie tylko ich doskonała jakość, właściwości akumulacyjne i łatwość wznoszenia za ich pomocą ścian. Uważa się je również za materiały ekologiczne i niezwykle wytrzymałe.

Budynki budowane z cegły mają za sobą tysiącletnią tradycję i dzięki temu doskonale wiadomo, jak się zachowa ten materiał, nawet po kilkudziesięciu latach, od powstania budynku. W ten sposób budowlańcy mają pełne zaufanie do długotrwałej żywotności tradycyjnych cegieł i pustaków ceramicznych.

Do zalet, jakimi się charakteryzują, można dołączyć również ich ognioodporność oraz świetną izolację akustyczną, a także gwarantowany przez nie naturalny i przyjazny dla zdrowia mikroklimat. Co istotne, technologia produkcji materiałów budowlanych z ceramiki została unowocześniona, dzięki temu mamy do wyboru szereg różnego rodzaju produktów, które posiadają jeszcze więcej unikalnych zalet.

Cegła a pustak – czym się różnią?

Ceramika tradycyjna oferuje dwa podstawowe produkty, którymi są cegła i pustak. Różnica między tymi dwoma materiałami polega na tym, że cegły są z reguły pełne, czyli nie posiadają otworów, ewentualnie jeśli już jakieś występują, to stanowią mniej niż 15 procent całej masy cegły. Pustaki natomiast, jak sama nazwa mówi, mogą mieć otwory, które wynoszą od 15 do nawet 60 procentów ich masy. Tego typu elementy dzielą się na Pustaki MAX, Pustaki U oraz Pustaki SZ, kratówki, dziurawki, cegły modularne i cegły klinkierowe.  Warto pamiętać o tym, że dzięki otworom elementy ceramiki tradycyjnej są lekkie, co wpływa na wygodę i szybkość prac budowlanych.

Pustaki z ceramiki poryzowanej

Tradycyjna ceramika dzięki swoim właściwościom posiada dużą zdolność akumulacji ciepła. Gorzej wypada pod względem termoizolacji. Problem ten rozwiązano za sprawą procesu poryzowania ceramiki, podczas którego mieszankę gliny z dodatkiem trocin lub mączki drzewnej poddaje się wypalaniu. Wypełniacze dodane do gliny zostają spalone i w ten sposób powstają mikro pory, które zapewniają powstałym cegłom czy pustakom o wiele lepszą izolację cieplną, a także paroprzepuszczalność, która jeszcze bardziej poprawia jakość mikroklimatu w pomieszczeniach.

Zastosowanie pustaków i cegieł w budownictwie

O tym, że pustaki i cegły są podstawą w budowaniu domów murowanych, doskonale już wiemy. Warto pamiętać jeszcze o tym, że te tradycyjne materiały ceramiczne dedykowane są do stawiania ścian dwu lub trzywarstwowych. Jedynie ceramika poryzowana nadaje się do stawiania każdego rodzaju ścian (czyli również jednowarstwowych np. wewnętrznych), a samo murowanie z ich wykorzystaniem jest o wiele łatwiejsze i szybsze dzięki łączeniom na pióro i wypust.

Patrząc na charakterystyczne cechy tego materiału trudno się dziwić, że nadal, pomimo powstawania nowych produktów przeznaczonych do budowy domów murowanych, do których należą m. in. beton komórkowy czy silikat, cegły i pustaki nadal są tak popularne. Jednak jak zawsze, liczy się to, co sprawdzone i potwierdzone przez namacalne dowody, a najstarsze budynki z cegły, które stoją do dzisiaj, mają nawet po kilkaset lat.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *