Salon to wyjątkowe miejsce w domu. Ta część mieszkania powinna być jednorodna stylistycznie, wygodna i jednocześnie elegancka. To tu toczy się życie całej rodziny, tutaj przyjmuje się gości. W nim najczęściej rozpoczynamy odpoczynek po pracy, w nim organizujemy duże przyjęcia rodzinne, wspólne biesiadowanie w gronie przyjaciół, zabawę z dziećmi i długie telefoniczne rozmowy.
Wnętrze salonu daje duże możliwości aranżacyjne, a jako centralny punkt mieszkania powinno intrygować oryginalnością, a jako przestrzeń do życia rodzinnego – powinno być po prostu funkcjonalne, ciepłe i przytulne. Nie można jednoznacznie określić, jaka atmosfera najlepiej sprzyja odpoczynkowi.
Niektórzy bowiem szukają we wnętrzach spokoju i wyciszenia, inni wprost przeciwnie – do pełnego relaksu potrzebują otoczenia dostarczającego stymulujących bodźców. Zastanawiając się nad tym, jak urządzić duży salon, musimy odpowiedzieć na pytanie, jaki tryb życia prowadzimy. Czy np. będzie nam potrzebna sofa do relaksu, czy będzie potrzebny stół do pracy, a może wystarczy ława.
Zatem jak urządzić duży pokój w bloku?
Zacznijmy od ścian. Dla dobrego samopoczucia ważne są nie tylko wygodne meble, ale również otaczające nas barwy. Jeśli pobyt w salonie ma nas motywować do pracy i do tego lubimy intensywne kolory, możemy wyeksponować jedną ścianę na przeciwko sofy, a na pozostałych zastosować stonowane kolory. Jeśli w naszym pokoju ma być miło i przytulnie, ściany salonu można pomalowano na relaksującą i wyciszającą zieleń.
Z takimi ścianami ładnie komponują się i wzmacniają temperaturę wnętrza dodatkowe elementy wyposażenia w kolorze piaskowych beżów i brązów w rudym odcieniu, takie jak drewniane rolety w oknach, rattanowa mata na podłodze czy bambusowy stolik. A utrzymane w brązach i beżach wnętrze ożywią rośliny te prawdziwe i te na przykład namalowane na ścianie przy pomocy szablonu.
Rozplanowanie komunikacji.
Rozplanowanie przestrzeni ruchu w salonie powinno być starannie przemyślanie. Nie możemy potykać się o meble i leżące na podłodze kable. Centralnym miejscem salonu jest zazwyczaj wygodna sofa. Wybór sofy do salonu to wielkie wyzwanie. Oprócz estetyki pod uwagę trzeba wziąć wielofunkcyjność mebla, zwłaszcza, że będzie służyć nie tylko domownikom, ale także gościom.
W salonach w bloku najlepiej sprawdzą się narożniki. Pozwalają wygospodarować wolną przestrzeń po środku salonu. Duża narożna sofa z miękkimi poduszkami będzie idealnym miejscem do wypoczynku, można się w niej wygodnie rozsiąść na przykład podczas domowego seansu filmowego czy czytania książki. Przed kanapą ustawiamy ławę lub stolik kawowy.
Pokojowe meblościanki.
Nadal są bardzo modne, tyle że w niczym nie przypominają już zgrzebnych meblościanek sprzed lat. Do wyboru mamy gotowe komplety lub osobne moduły, z których możemy sami skomponować zabudowę.
Nowoczesna meblościanka służy m.in. jako stolik na sprzęt radiowo-telewizyjny. Jeśli za telewizorem jest pusta ściana można ją wyłożyć płytkami klinkierowymi lub kamieniem dekoracyjnym, a na odkrytych półeczkach można ustawić kwiaty doniczkowe.
Sprzęt radiowo-telewizyjny można też ustawić na mobilnej niskiej szafce z półkami, na których można trzymać czasopisma lub książki. Jeśli w domu są dzieci, trzeba wziąć pod uwagę ich potrzeby. Można np. kupić stolik kawowy z dodatkową półką pod blatem, gdzie mogą leżeć np. gry planszowe. Przedmioty mniej dekoracyjne można schować w szafkach meblościanki za pełnymi drzwiami, dzięki czemu nie będą przyciągać uwagi.
Część jadalna.
Jeśli salon łączy się z kuchnią, to z salonu wydzielamy specjalną część do spożywania posiłków. Aranżacja tej części powinna harmonizować z pozostałym wystrojem. Ustawiamy wygodny stół i krzesła. Dobrze jest też, jeśli ta część jest oddzielona od kuchni barkiem, za którym można ukryć kuchenny bałagan. Pamiętajmy o umieszczeniu wiszącej lampy nad stołem.