Jak położyć tapetę? Poradnik krok po kroku

Z naszego poradnika dowiesz się jak kleić tapety winylowe oraz jak kleić tapety papierowe. Wbrew pozorom te czynności nie są aż tak skomplikowane – w kilku prostych krokach uda Ci się profesjonalnie wykończyć pomieszczenia.

Krok 1 – przygotuj podłoże

Podłoże przygotowane pod kładzenie tapet musi być przede wszystkim czyste i suche. Ten krok jest bardzo ważny – stopień przyłożenia się do tego zadania terminuje żywotność tapet i ich odporność oraz to, czy będą założone odpowiednio (czyli na przykład równo lub bez pęcherzyków powietrza). Jeśli kładziesz tapety na świeżym tynku zwróć uwagę na to, żeby tynk był wizualnie jasny i suchy.

Tynk schnie około sześć tygodni od nałożenia. Można łatwo sprawdzić, czy tynk już dostatecznie wysechł – na niewielkiej powierzchni ściany z tynkiem przyklej folię lub taśmę klejącą o powierzchni przynajmniej pół metra na pół metra. Jeśli po kilku dniach pod folią zbierze się wilgoć, to znak, że tynki nie są jeszcze dostatecznie wyschnięte. Jak tynk wyschnie, pamiętaj, żeby go dokładnie zagruntować, ponieważ jest to materia silnie chłonna.

Krok 2 – odpowiednio przytnij tapety

Prawidłowy sposób przycięcia tapety to wymierzanie długości pasa w ten sposób, żeby wysokość wymierzenia miała dodatkowe 5-10 centymetrów „w zapasie”. Jeśli wzór na tapecie nie wymaga dopasowania, każdy pas tnie się tak samo. Jeśli jednak na tapecie jest prosty wzór, tapety przycina się układając je na siebie.

Jeśli jest wyraźny wzór, to przesuwa się o co drugi pas tapety o połowę wzoru – dzięki temu co drugi pas jest taki sam. Pamiętaj, żeby tapety rozwijać zawsze w tym samym kierunku!

Precyzyjna tapeta

Precyzyjna tapeta

Krok 3 – klejenie tapet

Tu obowiązuje jedna główna zasada – klej należy równomiernie rozprowadzić na pasach pociętej tapety i powinien on przez jakiś czas nasiąkać. Dzięki temu tapeta dopasuje się dokładnie do ściany. Klejenie tapet zaczyna się zawsze przy oknie, czyli „ze światłem”.

Pierwszy pas na danej ścianie należy wypoziomować i wypionować. Każdy pas powinien mieć mały nadmiar przy suficie, dzięki któremu można wyrównać ewentualne różnice w długości. Po naklejeniu pasa należy go dociskać szczotką do tapet lub gumową rolką, by uwolnić pęcherzyki powietrza (na pewno jakieś będą). Plamy od kleju należy usuwać od razu po ich powstaniu, inaczej staną się nieusuwalne. Suszenie musi odbywać się naturalnie – nie można grzać lub robić przeciągów, bo inaczej łączenia tape i „szwy” się poodklejają

Krok 4 – zrób zakończenia

By wyrównać tapety przy suficie zastosuj szynę do obcinania krawędzi ze specjalnymi profilami aluminiowymi lub gumowanymi, które umożliwią dokładne dopasowanie do ściany i zniwelowanie różnic w wysokości pasów. Dzięki zastosowaniu tej szyby nie uszkodzisz podłoża.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *