Nowoczesne systemy oświetlenia osiedli, parkingów, czy innych terenów zewnętrznych znacznie różnią się od tych, które były stosowane kilkanaście lat temu. Wykorzystują inteligentne sterowanie, co przekłada się na niższe koszty.
Jak to działa?
Typowy system sterowania oświetleniem zewnętrznym wykorzystuje sterowniki instalowane w lampie, które odpowiadają za nadzorowanie parametrów takich jak natężenie prądu, zużywaną moc oraz pomiar czasu pracy. Kompleksowy system sterowania oświetleniem składa się z takich urządzeń jak: koncentrator sieciowy, czujniki (np. zmierzchu, deszczu), układ regulacyjny oraz kontroler. Ważny jest również moduł pakietowej transmisji danych GPRS. Kontrolę nad tym systemem sprawuje systemowa szafa oświetlenia ulicznego, która zbiera wszelkie informacje. W jej obudowie mieszczą się trzy sekcje: pomiarowa, rozdzielcza i sekcja reduktora mocy. Rejestrowane parametry mogą być poddane analizie, dzięki czemu można odczytać:
- czas pracy załącz/wyłącz,
- włączenie i wyłączenie zdalne lampy,
- poziom redukcji mocy,
- odczyt i zerowanie liczników czasu pracy lamp,
- wartość natężenia prądu,
- wartość mocy,
- odczyt natężenia oświetlenia zewnętrznego,
- odczyt natężenia ruchu przejeżdżających pojazdów.
Jest w czym wybierać
Postęp w dziedzinie technologii sprawił, że dziś możliwy jest szeroki wybór sprzętu stosowanego do oświetlenia począwszy od systemowych szaf oświetlenia ulicznego po lampy uliczne. Wśród nich liczną grupę stanowią lampy z fotowoltaiką, które są w stanie pracować aż 10h dziennie (6h pełnej mocy oświetlenia i 4h w trybie tzw. półmocy). Popularne są też lampy hybrydowe, których największą zaletą jest to, że ich praca jest niezależna od sieci elektroenergetycznej. Wykorzystują one energię odnawialną i dają światło dzięki panelom słonecznym i turbinom wiatrowym. Stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnego oświetlenia i dobrze sprawdzają się też w miejscach, gdzie doprowadzenie energii elektrycznej jest po prostu nieopłacalne.
Inteligentnie oświetlenie ulicy
Wybierając system oświetlenia parkingu, osiedla, bądź innych terenów zewnętrznych warto dobrać odpowiedni sprzęt. Zastosowanie trwałego i dobrej jakości źródła światła oraz odpowiedniego systemu pozwoli na monitorowanie stopnia zużycia lampy, pomiaru zużywanej mocy, szybkie znalezienie źródła uszkodzenia oraz obliczenie kosztów eksploatacji. Zastosowanie inteligentnego systemu oświetlenia ulicznego to skuteczny sposób na obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej.