Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/budujemydomy24/public_html/budujemydomy24.pl/wp-content/themes/spike/options/php-po/php-po.php on line 187
Palisady wiercone i ich zastosowanie w budownictwie - Budujemy domy

Palisady wiercone i ich zastosowanie w budownictwie

Zabezpieczenia wykopów oraz skarp możliwe jest z zastosowaniem różnorodnych technologii, jedną z nich są właśnie palisady, czyli inaczej ściany palowe. Istnieje kilka rodzajów palisad wykorzystywanych w budownictwie. Ich podział wynika z różnego rodzaju pali wykorzystywanych do ich budowy. W zależności od podłoża rodzaju skarpy czy wykopu, a także innych parametrów, zasadne będzie użycie innego rodzaju palisady.

Rodzaje palisad i ich zastosowanie

Wyróżniamy kilka rodzajów zabezpieczeń, jakie stosowane są do zabezpieczenia wykopów. W przypadku dużych i rozległych wykopów częściej stosowane są ściany z grodzic stalowych lub ściany szczelinowe. Palisady wykonane z pali CFA są bardzo ekonomiczne i szybkie do wykonania, jednak nie ma możliwości przewiercenia twardych przeszkód napotkanych w gruncie, a także nie ma możliwości wykonania pali ukośnych do zbrojenia. Znacznie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie pali wierconych w rurze obsadowej. Palisady wiercone nadają się do wykorzystania w niemal każdych warunkach gruntowych. Można wykonać z nich ściany odchylone do 15 stopni, nie ma problemu z przewierceniem się przez przeszkody napotkane w gruncie. Ten rodzaj pali umożliwia regularną kontrolę warunków gruntowych, a także precyzyjne umieszczanie zbrojenia w otworze pala. Minusem palisad wierconych jest ich mniejsza wydajność, a co za tym idzie wyższa cena. Pale VdW są połączeniem dwóch wspomnianych wcześniej rodzajów palisady. Podczas palowania, otwór jest jednocześnie wiercony świdrem ciągłym i rurowany. Palisady z VdW są ekonomiczne, szybkie w wykonaniu i bardzo funkcjonalne. Niestety ten rodzaj pali jest wciąż jeszcze mało dostępny w Polsce.

Palisady

Jak wykonywane są palisady?

Palisady chroniące wykopy wykonywane są z pali stykających się (palisady styczne), przecinających się (palisady sieczne) lub rozsuniętych. W przypadku pali przecinających się, w pierwszej kolejności wykonywane są pale pierwotne, a następnie między nimi umieszczane są pale wtórne, które najczęściej są zbrojone. Między poszczególnymi palami z reguł zachowywana jest odległość od 5 do 15 centymetrów mniejsza od ich średnicy. Palisady styczne najczęściej wiercone są w technologii CFA lub CFA z rurą obsadową. Pale pełnią funkcję konstrukcyjną, dlatego zbrojone są koszami lub stalowymi profilami. Palisady sieczne się jako jedyne chronią wykop przed napływem wody do jego wnętrza. Ten rodzaj palisady składa się z pali konstrukcyjnych tak zwanych pali nośnych oraz pali wypełniających, które nachodzą na siebie nawzajem. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest uzyskanie szczelności technologicznej. W palisadzie siecznej pale nośne są paliami zbrojonymi, z kolei pale wypełniające niezbrojonymi. Jako pierwsze wykonywane są pale wypełniające, następnie podczas wiercenia pali konstrukcyjnych, są one skrawane, dzięki czemu uzyskuje się odpowiednie połączenie między wszystkimi palami. To pale konstrukcyjne są kluczowym elementem palisady i to one trzymają cały ciężar gruntu i innych czynników działających na palisadę. Pale wypełniające mają jedynie za zadanie wypełniać przestrzeń i zabezpieczać przed dostaniem się gruntu oraz wody do wykopu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *