Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Urządzając ją, warto zadbać o to, żeby nie tylko cieszyła oko, ale przede wszystkim była funkcjonalna. Jedną z ważniejszych kwestii, nad którymi musimy się zastanowić, planując urządzanie kuchni, jest wybór między kuchnią zamkniętą a otwartą. Tą pierwszą, bardziej klasyczną, w większości znamy z domu, ta druga od kilku lat stanowi jeden z głównych trendów w urządzaniu mieszkania. Jakie są wady i zalety każdej z nich i jaka sprawdzi się lepiej w codziennym użytkowaniu?
Kuchnia otwarta – wady i zalety
Otwarte kuchnie cieszą się od kilku lat ogromną popularnością. Decydując się na zakup nowego mieszkania, trudno znaleźć lokal, który nie byłby wyposażony w otwartą kuchnię. To rozwiązanie ma wiele zalet. Kuchnia otwarta zajmuje mniej miejsca, przez co idealnie nadaje się do niewielkich mieszkań, a połączenie z salonem pozwala oszczędzić przestrzeń, dzięki czemu deweloper oferuje nam często dodatkowy pokój w cenie, którą normalnie musielibyśmy zapłacić za oddzielną kuchnię.
Kuchnia otwarta sprzyja także wspólnemu spędzaniu czasu – przygotowując posiłek czy gotując wodę na herbatę, nie musimy już oddzielać się od zaproszonych do salonu gości czy też przerywać oglądania ulubionego serialu.
Minusem kuchni w salonie są z kolei zapachy, które rozlewają się po całym pomieszczeniu, a także odgłosy dobiegające z urządzeń takich jak lodówka czy zmywarka. Decydując się na otwartą kuchnię, musimy także liczyć się z tym, że goście będą mieli w nią wgląd – konieczne będzie więc utrzymanie w niej idealnej czystości. Sporym wyzwaniem jest także urządzenie kuchni w aneksie – do dyspozycji mamy mniej miejsca, więc trzeba nim bardzo rozsądnie zarządzać, a także pamiętać o stylistycznym połączeniu kuchennych szafek z wyposażeniem salonu.
A może kuchnia zamknięta?
Podobnie jak otwarta kuchnia, również ta zamknięta ma swoje plusy i minusy. Jej zaletą jest przede wszystkim skuteczne odizolowanie hałasów i zapachów, a także możliwość oddzielenia się od gości, którzy nie muszą przypatrywać się przyrządzaniu posiłków. Taką kuchnię łatwiej jest też funkcjonalnie urządzić. Jej zalety stanowią jednak i jej wady: oddzielna kuchnia jest zwykle mniejsza, a przybywając w niej, jesteśmy odizolowani od reszty rodziny. Jeśli w kuchni nie zmieści się stół z krzesłami, przygotowane dania trzeba będzie nosić do salonu.
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Wybierając między kuchnią otwartą a zamkniętą, należy zastanowić się nad swoimi preferencjami. Jeśli lubimy gotować z rodziną czy przyjaciółmi, podobają nam się duże przestrzenie i nie straszne nam dźwięki dobiegające ze zmywarki, z powodzeniem możemy zastosować w mieszkaniu kuchnię otwartą. Jeśli lepiej czujemy się, przygotowując posiłki, kiedy nikt nie patrzy nam na ręce, a ostatnią rzeczą, o której marzymy jest zapach bigosu w salonie, lepszą opcją może okazać się kuchnia zamknięta.