Bramy przesuwne to nowoczesne i eleganckie konstrukcje, wykonane z wysokiej jakości materiałów. Cenione są przede wszystkim za to, że umożliwiają wygodny wjazd na posesję, a przy okazji stanowią także atrakcyjny element ozdobny ogrodzenia. Podstawą ich prawidłowego funkcjonowania jest odpowiednio przeprowadzony montaż – zwłaszcza poprawne osadzenie bramy w podłożu. Jak zrobić bramę przesuwną, aby działała gładko i sprawnie?
Podstawa bramy przesuwnej – fundament betonowy
Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z bramą przesuwną z mechanizmem samonośnym, czy mechanizmem szynowym, montaż musimy rozpocząć od przygotowania pod nią betonowych fundamentów. To one muszą zapewnić stabilność całej konstrukcji, a tym samym jej komfortowe i bezproblemowe użytkowanie. W fundamencie betonowym są bowiem osadzone oba słupy wspierające. I do fundamentu kotwi się również wózki jezdne, po których brama się porusza. Tym samym do odpowiedniego osadzenia bramy, potrzebne są właściwie wykonane fundamenty. Jakakolwiek fuszerka w tym zakresie może zakończyć się uszkodzeniem bramy lub jej nieprawidłowym funkcjonowaniem. Do wykonania fundamentów będą nam potrzebne: szpadel, łopata, deski szalunkowe, betoniarka, poziomica, miarka, woda i zaprawa betonowa.
Przygotowanie wykopów pod fundamenty
Podstawą jest tutaj to, żeby fundamenty pod bramy przesuwne były na tyle głębokie, aby sięgały do miejsca leżącego poniżej strefy przemarzania gruntu. W zależności od warunków panujących na danym terenie może to być głębokość wynosząca od 80 do 140 cm. Spełniając ten wymóg, unikniemy w przyszłości szkodliwego dla betonu zjawiska podsadzania przez mróz, które może powodować utratę stabilności całej konstrukcji i w efekcie uszkodzenie bramy.
Do wykonania mamy dwa wykopy o różnej wielkości. Jeden musi być dłuższy – wykop pod wózki i słup przelotowy, a drugi krótszy – wykop pod słup dojazdowy. Jeśli podłoże jest sypkie lub grząskie koniecznie trzeba zastosować szalunki. Rozstaw i umiejscowienie osadzanych w fundamencie słupów musi być zrobiony pod wymiar konkretnej bramy. W tym celu należy przeczytać dołączoną do zestawu specyfikację lub instrukcję montażu. Do wylania fundamentów zaleca się użycie betonu wyższej klasy np. B25.
Montaż wózków jezdnych
Kiedy fundamenty już zastygną, możemy przejść do montażu pozostałych elementów instalacji. Najpierw warto zaznaczyć sobie dokładne położenie obu słupów wspierających, tak aby wózki zostały zainstalowane równolegle do nich. Następnie należy wywiercić w betonie otwory, w których zostaną osadzone dołączone do zestawu kotwy mocujące. Do nich zamontujemy wózki jezdne, po których brama będzie się gładko poruszać.
Dla kogoś, kto ma jakieś pojęcie o budowlance, samodzielne wykonanie fundamentów pod osadzenie bramy przesuwnej panelowej, może być stosunkowo proste. Jeśli jednak nie wiemy, jak to zrobić, to warto zdecydować się na profesjonalny montaż bramy przesuwnej przeprowadzony przez fachowców, co jest gwarancją prawidłowej instalacji i sprawnie działającej bramy.