Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/budujemydomy24/public_html/budujemydomy24.pl/wp-content/themes/spike/options/php-po/php-po.php on line 187
Wytyczenie budynku przez geodetę – wszystko, co musisz wiedzieć - Budujemy domy

Wytyczenie budynku przez geodetę – wszystko, co musisz wiedzieć

Budowa domu to długotrwały proces – jeśli się na nią zdecydujemy, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Przed nami bowiem wiele etapów, a każdy z nich z pewnością będzie obfitował w mnóstwo nowych wyzwań. Jeżeli mamy już pozwolenie na budowę i ustaliliśmy, jak ma wyglądać budynek i jaki ma być rozkład pomieszczeń, możemy przystąpić do wylewania fundamentów. Najpierw jednak musi być miejsce wytyczenie budynku przez geodetę – to najlepiej zalecić doświadczonemu profesjonaliście.

Geodeta

Geodeta

Jak wygląda wytyczenie budynku przez geodetę?

Wytyczenie budynku jest konieczne, zanim jeszcze przystąpimy do budowy i wylewania fundamentów. Geodeta, żeby wytyczyć budynek, będzie musiał wbić w odpowiednie miejsca paliki, które wyznaczają wszystkie narożniki domu. W ten sposób geodeta wyznaczy tak zwany reper, czyli punkt wysokościowy odpowiadający poziomowi zero domu. Innym sposobem na wytyczenie budynku jest zaznaczenie osi geometrycznych domu przy pomocy ław drutowych.

Obserwując pracę geodety, musimy wiedzieć, że osie budynku niekoniecznie będą przebiegać w środku ściany, często są to osie ławy konstrukcyjnej. Wykop pod ławy fundamentowe nie zawsze musi mieć taką samą szerokość po obu stronach.

Ile kosztuje wytyczenie budynku przez geodetę?

Ceny za usługi geodezyjne są różne. Zależą od tego, jak dużo pracy czeka na specjalistę na miejscu – jaki jest stopień skomplikowania pomiaru, rozmiar i lokalizacja działki.

Najwięcej zapłacimy w dużych miastach (Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu), mniej poza ich obszarem i w mniejszych miasteczkach. Za wytyczenie fundamentów zapłacimy prawdopodobnie około 400 do 600 złotych.

Gdzie znaleźć geodetę?

Geodetę możemy zatrudnić z polecenia lub poszukać za pośrednictwem urzędu gminy albo powiatowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej. Ogłoszeń możemy poszukać również w internecie czy lokalnej prasie. Zawsze najlepiej wybierać firmy z najbliższej okolicy, bo te dobrze znają teren i zagwarantują nam usługi najwyższej jakości. Zanim zdecydujemy się na konkretnego geodetę, dowiedzmy się również, jakie opinie wystawili mu internauci.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *