Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/budujemydomy24/public_html/budujemydomy24.pl/wp-content/themes/spike/options/php-po/php-po.php on line 187
Tworzywa sztuczne w budownictwie - zastosowanie i przykłady - Budujemy domy

Tworzywa sztuczne w budownictwie – zastosowanie i przykłady

Tworzywa sztuczne to materiały, które współcześnie zastępują coraz więcej rozwiązań stosowanych w budownictwie. Są to produkty, które jako główny składnik wielocząsteczkowy zawierają substancje organiczne, czyli polimery, polipropylen oraz takie dodatki jak wypełniacze, plastyfikatory, utrwalacze i barwniki. Ich atutem jest przede wszystkim to, iż są to materiały, które pozwalają na stworzenie lżejszych i łatwiejszych w montażu konstrukcji.

polipropylen

Rynek tworzyw sztucznych znacząco się rozwinął na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie materiały te pozwalają na uzyskanie w branży budowlanej konstrukcji lżejszych niż standardowe, łatwiejszych w montażu, wyeliminowanie zabezpieczeń antykorozyjnych i malowania, a także ograniczenie pracochłonności, co pozwala istotnie zmniejszyć koszty budowy.

Tworzywa sztuczne w budownictwie

W odniesieniu do branży budowlanej, podstawowymi zaletami tworzyw sztucznych są:

  • relatywnie proste przetwórstwo tworzyw,
  • ponadprzeciętna trwałość,
  • gładkość powierzchni
  • duża odporność na korozję,
  • niewielki ciężar,
  • łatwość łączenia i montażu.

Poprzez przetwórstwo tworzyw sztucznych w budownictwie, możliwe jest zastosowanie tych materiałów m.in. do: betonowania, tworzenia profili kompozytowych w wysoko wytrzymałych konstrukcjach betonowych i fibrobetonów, izolacji przeciwwilgociowych, elementów ścian, wypełnień i przegród, listw maskujących, materiałów izolujących drgania, drzwi i okien, pomieszczeń sanitarnych, posadzek, ścian, sufitów, ociepleń ścian, stropów i elewacji, pokryć dachowych, elementów montowanych na dachach, jak kominki wentylacyjne, elementów wykończenia wnętrz, a także dylatacji i uszczelnienia dylatacji. Ponadto są stosowane również do odwadniania, wnętrz instalacji rurowych, ogrzewania i wentylacji, instalacji elektrycznych, kabli telekomunikacyjnych i światłowodowych, instalacji centralnego odkurzania, poczty pneumatycznej, instalacji zewnętrznych, obiektów sportowych i sportowo-widowiskowe i innych.

Przetwórstwo tworzywa w budownictwie – podsumowanie

Jak zatem można zauważyć, budownictwo to branża będąca ważnym odbiorcą materiałów polimerowych. W samej Europie Zachodniej dziedzina ta pochłania aż 20% wszystkich produkowanych tworzyw, a większość firm handlowych dostarcza wyroby z tworzyw sztucznych właśnie dla budownictwa. Jest to więc bardzo prężnie rozwijający się rynek oraz dziedzina, której znaczenie z roku na rok będzie coraz większe.

Więcej informacji na temat tworzyw sztucznych znaleźć można na: http://www.tworzywa.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *