W trakcie budowy domu czeka nas wiele formalności. Jedną z nich jest zapewnienie sobie energii elektrycznej i gazu. Żeby podłączyć się do sieci gazowej, musimy przejść przez długą procedurę – od napisania wniosku, przez podpisanie umowy, po budowę przyłącza i w końcu – odbiór techniczny. Jak się za to zabrać?
Co zrobić, żeby przyłączyć się do sieci gazowej
Żeby nasz dom został podłączony do sieci gazowej, musimy wystosować odpowiedni wniosek. W tym podajemy adres nieruchomości, przewidywane roczne zapotrzebowanie, urządzenia, które mają zostać podłączone do sieci. Do wniosku dołączona musi zostać mapa z oznaczeniem obiektu oraz sąsiednich lokalizacji.
Jaka moc przyłączeniowa?
We wniosku o podłączenie do sieci gazowej będziemy musieli podać moc przyłączeniową, której oczekujemy. Tą ustala się na podstawie tego, ile osób ma mieszkać w domu i z jakich sprzętów zamierzamy korzystać. Im więcej urządzeń będzie podłączona do gazu i im więcej mieszkańców, tym wyższa moc przyłączeniowa gazu będzie nam potrzebna.
Jeżeli chcemy dowiedzieć się, jakie moce przyłączeniowe wyróżniamy oraz jaka będzie odpowiednia w naszym przypadku, najlepiej skorzystać z internetowych kalkulatorów przeznaczonych specjalnie do tego celu lub skontaktować się z instytucją, która ma zająć się podłączeniem nas do sieci gazowej. Dzięki internetowym narzędziom szybko dowiemy się, jaka moc przyłączeniowa gazu będzie potrzebna w przypadku określonej liczby urządzeń oraz osób, które mają z nich korzystać, mieszkając w domu.