Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/budujemydomy24/public_html/budujemydomy24.pl/wp-content/themes/spike/options/php-po/php-po.php on line 187
Budowa domu - zalewanie stropu - Budujemy domy

Budowa domu – zalewanie stropu

Strop – dlaczego jest tak istotny?

Solidnie zbudowany dom, pozbawiony pęknięć to spokojne życie jego mieszkańców. Pęknięcia zawsze oznaczają stres, zwłaszcza, gdy dotyczą stropów. Strop oddziela kondygnacje w budynku (jest pomiędzy piętrami) zatem przenosi obciążenia stałe i użytkowe na pionowe elementy tzn. ściany, słupy.

Poza tym zwiększa sztywność budynku, pełni rolę dźwięko- i ciepłochronną. Pęknięcia w stropie oznaczają szybszą korozję elementów zbrojeniowych, nagrzewanie i rozprężanie stali zbrojeniowej, co z kolei prowadzi do kolejnych pęknięć, osłabienia stropu i kolejnych nerwów.

Co zrobić, aby strop nie pękał? Po jakim czasie zalewać strop?

Strop zalewa się po wykonaniu kompletnego zbrojenia stropu nad parterem, schodów oraz podciągów. Bardzo ważną sprawą są warunki pogodowe podczas wylewania – deszcz utrudni wygładzanie wylanego betonu, upały spowodują zbyt szybkie schnięcie i pękanie, podobnie jest gdy na zewnątrz panuje mróz.

Beton architektoniczny

Dom marzeń

Kilka zasad specjalistów jak i kiedy zalać strop na budowie:

– zalewać należy betonem pochodzącym z betoniarni, stosowanie mieszanek konstrukcyjnych nie jest wskazane – niewłaściwie rozmieszany beton (za rzadki lub za gęsty zacznie pękać już na etapie schnięcia)
zalewanie betonem z gruszek powinno odbywać się jedna po drugiej, odstępy czasowe nie są wskazane
– po prawidłowym wylaniu betonu należy go „pielęgnować” tj. chronić przed upałem, podlewać wodą, chronić przed utratą wilgoci, przykrywając szczelną folią PE pozbawioną dziur przez okres ok. 7 dni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *