Prace na budowie rozpoczynamy od wykonania wykopu pod fundamenty. Pojawia się więc pierwsza wątpliwość – czy lepiej użyć do tego koparki, czy może całość wykonać ręcznie?
Łyżka czy łopata?
Praktycznie na każdej budowie prawdziwe prace konstrukcyjne rozpoczynają się od wykonania wykopu pod fundamenty. Wykop ten można wykonać co najmniej na dwa sposoby – przy użyciu zamówionej specjalnie w tym celu koparki, która szybko i sprawnie wykona całość robót ziemnych lub z pomocą ekipy pracowników wyposażonych w taczki, szpadle i łopaty. Obie metody mają swoje zalety, obie też posiadają pewne wady. Która z nich okaże się najlepsza w Twoim przypadku?
Wykop mechaniczny
Decydując się na wykop mechaniczny z użyciem koparki, koparko-spycharki lub koparko-ładowarki, musimy przede wszystkim dobrać urządzenie odpowiednie do zakresu planowanych prac i rodzaju wykopu, a także z uwzględnieniem typu gruntu. Przy większych budowach niezbędny może okazać się również dodatkowy sprzęt budowlany, jak również odpowiednie części do maszyn budowlanych, jak chociażby łyżki do koparek (doskonale sprawdzają się oryginalne, markowe łyżki JCB).
Ogromną zaletą wykopu mechanicznego jest tempo prac. Wierzchnią warstwę ziemi można zdjąć (w zależności od obszaru i terenu bodowy) w 2-3 godziny, a zebraną ziemię łatwo umieścić od razu na wywrotce. Problemu nie stanowią wówczas również niespodziewane znaleziska w rodzaju ogromnych głazów lub starych, metalowych części (np. rury z dawno nieczynnej nitki wodociągowej).
Wykop ręczny
Wykop ręczny, choć dużo bardziej praco-czasochłonny, jest z kolei bardziej precyzyjny niż wykop mechaniczny. Co więcej, może okazać się jedynym rozwiązaniem w przypadku, gdy na teren nie mogą wjechać maszyny budowlane lub w miejscu wykopu nie ma dość miejsca na koparkę. Niestety, nie każdy wykop można wykonać ręcznie. Do wykopania fundamentów pod dom z piwnicą maszyny budowlane są po prostu niezbędne. Nie bez znacznie pozostaje i to, że koszt robocizny przy wykopie ręcznym może nawet kilkukrotnie przekroczyć koszty wynajmu profesjonalnego sprzętu budowlanego.