Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/budujemydomy24/public_html/budujemydomy24.pl/wp-content/themes/spike/options/php-po/php-po.php on line 187
Panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne? Które rozwiązanie wybrać do domu? - Budujemy domy

Panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne? Które rozwiązanie wybrać do domu?

Wykorzystywanie zasobów energii odnawialnej do ogrzewania domu stanowi rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością. Jednak osoby, które decydują się na tę opcję, często wahają się, co w ich przypadku sprawdzi się najlepiej – panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczny. Warto najpierw dowiedzieć się, czym charakteryzuje się każde z tych rozwiązań, gdyż często błędnie bywają one ze sobą mylone i utożsamiane.

fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne (PV) to rozwiązanie, które przekształca pozyskaną energię słoneczną w prąd. Wykorzystują do tego tzw. efekt fotowoltaiczny, dzięki któremu wytwarzają energię elektryczną bezpośrednio z promieni słonecznych. Następnie, prąd stały generowany w panelach fotowoltaicznych jest przetwarzany w falownikach na prąd przemienny, wykorzystywany przez gospodarstwo domowe.

Cała instalacja paneli fotowoltaicznych wyróżnia się nieskomplikowaną budową, ponadprzeciętną trwałością oraz odpornością na warunki atmosferyczne, w tym również silny wiatr i grad. W ofercie producentów tego typu paneli znajdują się moduły o różnej wielkości, które można ze sobą łączyć. Dzięki temu fotowoltaika to rozwiązane skuteczne zarówno jako pojedyncze, małe panele zasilające parkometry i latarnie, jak i rozbudowane instalacje na dachach domów i firm czy farmy fotowoltaiczne.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to z kolei produkty, które służą do przekształcania energii słonecznej w energię cieplną. Sposób ich działania jest następujący: najpierw promienie słoneczne padają na absorber, który je pochłania i przekazuje czynnikowi krążącemu w zamkniętym obiegu solarnym, będącym najczęściej roztworem glikolu i wody. Następnie, czynnik oddaje zgromadzone ciepło wodzie wodociągowej, która  jest podgrzewana do określonej temperatury. Warto przy tym zaznaczyć, iż istnieją dwa rodzaje kolektorów: płaskie i rurowe, które różnią się między sobą budową oraz zasadą działania.

Aby cała instalacja kolektorów słonecznych funkcjonowała prawidłowo, poza kolektorami, czynnikiem roboczym oraz zasobnikiem, niezbędne są również takie części jak pompa obiegowa, naczynie przeponowe, odpowietrzniki, a także zawory i orurowanie. Warto podkreślić, iż rozwiązanie to od lat cieszy się dużym zainteresowaniem, przez co ciągle zwiększa się liczba konsumentów zainteresowanych tą formą pozyskiwania energii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *