Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/budujemydomy24/public_html/budujemydomy24.pl/wp-content/themes/spike/options/php-po/php-po.php on line 187
Obrzeża chodnikowe i palisada - Budujemy domy

Obrzeża chodnikowe – jak ciekawie wykorzystać je w ogrodowych aranżacjach?

Aranżując ogród, oprócz dobrania odpowiednich roślin i ich rozmieszczenia, musimy też zaplanować elementy małej architektury, a także ogrodowe trakty komunikacyjne. Dobrze też zaplanować rozmieszczenie poszczególnych stref w ogrodzie oraz sposób, w jaki je oddzielimy. Możemy to zrobić na wiele sposobów. Drewniane czy metalowe pergole, szpalery niskich iglaków, lub grupa roślin kwitnących może skutecznie oddzielać rabaty od trawnika, czy też cześć wypoczynkową od części użytkowej. Jeżeli jednak zależy nam na trwalszym i odpornym materiale, który nie tylko oddzieli strefy, ale też efektownie zamknie przestrzeń i doda jej elegancji, wówczas najlepiej skorzystać z gotowych obrzeży betonowych czy palisad chodnikowych.

Obrzeża chodnikowe – co to jest i gdzie je stosować?

Obrzeża chodnikowe, jak sama nazwa wskazuje, najczęściej stosowane są do wykańczania różnego rodzaju ścieżek i chodników. Umożliwiają one zamknięcie konstrukcji chodnika, a do tego skutecznie wyznaczają granicę, np. między chodnikiem a trawnikiem. Jednak tego typu elementy można stosować nie tylko do wykańczania chodników czy ścieżek, ale również właśnie do wykańczania innych elementów architektury ogrodowej. Mogą one stanowić eleganckie wykończenie rabaty kwiatowej, świetnie sprawdzą się do wyznaczenia miejsca na grilla czy ognisko, lub oddzielenia trawnika od skalniaka.

Zastosowanie obrzeży i palisad chodnikowych

Palisady chodnikowe różnią się od obrzeży chodnikowych przede wszystkim kształtem. Obrzeża z reguły przybierają prostą formę prostokąta, jednak nie zawsze. Możemy spotkać obrzeża w innych kształtach oraz kolorach. Mogą to być dłuższe, ale niskie prostokąty, mogą mieć płaskie ścięte boki, lub miękkie, opływowe zaokrąglone rogi. Dzięki takiej różnorodności, z łatwością wybierzemy obrzeża chodnikowe pasujące do reszty architektury w naszym ogrodzie. Jeżeli zaś chodzi o palisady chodnikowe, to ich kształt jest bardzo charakterystyczny. Palisada przypomina połączone ściśle słupki betonowe, tworzące charakterystyczny płotek. Również może występować w różnych wielkościach i kolorach. Palisady w ogrodzie najczęściej używa się do wykańczania rabat, ale też powszechnie stosuje się je do wykańczania chodników czy tarasów z kostki brukowej, czy płyt betonowych. bez względu na to, czy użyjemy palisady, czy obrzeży betonowych, z pewnością uda nam się osiągnąć zadowalający i bardzo estetyczny efekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *