Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/budujemydomy24/public_html/budujemydomy24.pl/wp-content/themes/spike/options/php-po/php-po.php on line 187
Jak urządzić łazienkę ze skosem? - Budujemy domy

Jak urządzić łazienkę ze skosem?

Łazienka pod skosami to miejsce o zazwyczaj niewielkiej i ograniczonej przestrzeni, a więc częstym sposobem na zagospodarowanie tego pomieszczenia jest wstawienie tam jedynie umywalki, wanny lub kabiny prysznicowej, ewentualnie jeszcze pralki i małej szafeczki na najbardziej potrzebne akcesoria. Tymczasem przy odrobinie kreatywności również z takiej łazienki można uczynić miejsce, które oprócz funkcjonalności jest także bardzo estetyczne. Przede wszystkim zaś podstawą w aranżacji łazienki zarówno pod skosem, jak i zwykłej, są odpowiednie meble łazienkowe.

Ogólne założenia przy gospodarowaniu przestrzeni łazienki pod skosami

Przy tworzeniu projektu łazienki pod skosem, a taki typ najczęściej pojawia się na poddaszach domów, należy głównie zwracać uwagę na dopasowanie wszelkich urządzeń oraz mebli łazienkowych do wysokości danego punktu w pomieszczeniu. Najważniejszym czynnikiem nie jest w tym przypadku powierzchnia podłogi, gdyż zapewne okaże się, że pomieszczenie, które w założeniu ma podłogę o powierzchni 10 metrów kwadratowych tak naprawdę ma kilka metrów mniej powierzchni pełnowartościowej, a więc takiej która ma wysokość powyżej 190 cm.Łazienka

W łazience większość sprzętów montuje się na stałe, o czym trzeba pamiętać montując chociażby kabinę prysznicową, która wymaga zazwyczaj ponad dwóch metrów wysokości, a takie miejsce znajduje się zazwyczaj przy drzwiach do łazienki. W podobnym sposób należy ustawić wannę. Z kolei umywalkę można już ulokować tam, gdzie wysokość stropu jest odrobinę niższa.

Meble łazienkowe przydatne w aranżacji przestrzeni pod skosami

Przestrzeń pod skosami należy wykorzystać na ustawienie mebli o niskiej zabudowie. Najbardziej korzystne będą tu komódki na ręczniki czy półki na kosmetyki. Oprócz tego, że meble do łazienki pod skosem muszą być zdecydowanie niższe niż meble do zwykłej łazienki to tak naprawdę wszystkie inne czynniki ich doboru są takie same. I tak – najważniejsze jest to, aby meble pasowały kolorystycznie do całego wnętrza. Barwa mebli jednak nie jest na obecną chwilę żadnym problemem, gdyż oferta producentów jest w tym zakresie bardzo różnorodna.

Z kolei jeżeli chodzi o materiał z jakiego powinny być wykonane meble łazienkowe to najczęściej wybierany jest metal i drewno. W przypadku tych ostatnich dobrze by były zabezpieczone specjalnym lakierem przeciw działaniu wody. Z resztą w łazience mamy do czynienia z zupełnie innym mikroklimatem niż w innych pomieszczeniach. Zazwyczaj panuje tu wilgoć, więc meble powinny być zabezpieczone np. folią, zaś okucia i zawiasy koniecznie muszą być odporne na rdzę.

Przykłady mebli do łazienki pod skosem

Podstawowym wyposażeniem łazienki jest zazwyczaj szafka, przeznaczona na kosmetyki i innego rodzaju drobiazgi, których jest pełno w tym pomieszczeniu. Szafki mogą być dopasowane do umywalki, wiszące lub też stojące. W przypadku łazienki  ze skosem dobrze jest stosować szafki otwarte, z kilkoma półkami, tak by sięganie po jakiś potrzebny przedmiot było łatwe i sprawne. Zamykane szafki z kolei zapewnią odrobinę dyskrecji i porządku, a także są bezpieczniejsze dla dzieci.

Uzupełnieniem szafek mogą być słupki łazienkowe, złożone z kilku drzwiczek, wyposażone dodatkowo w kosz na pranie. Odpowiednikiem słupków mogą być półsłupki o wysokości około jednego metra, wyposażone w półeczki i drzwiczki oraz również chowany kosz na bieliznę. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie w łazience półek – po jednej dla każdego z domowników. Jednak jest to możliwe jedynie, gdy posiada się dużą powierzchnię łazienki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *