Budowa fundamentów krok po kroku

Budowa domu lub jakiekolwiek innego budynku nie jest łatwa – najczęściej problemy zaczynają się już na początku, kiedy przychodzi czas na kładzenie fundamentów. W naszym poradniku dowiesz się, jak wygląda budowa fundamentów krok po kroku. Dowiesz się tutaj jak głęboko kopać fundamenty oraz jak wyglądają elewacje fundamentów.

Przede wszystkim na początku wyznacz wstępnie zarysu domu i usuń wierzchnią warstwę gruntu do głębokości górnej powierzchni ławy fundamentowej za pomocą koparko-ładowarki. Nie jest ważna dokładność wszystkich działań – najbardziej skup się na tym, by zarys był zrobiony dokładnie. Następnie geodeta powinien wytyczyć linię bazową dla ścian fundamentowych oraz bazowego punktu wysokościowego dla Twojej budowli.

Fundamenty dla domu

Kolejnym ważnym krokiem jest wykonanie ław drutowych, za pomocą których można wyznaczyć narożniki zewnętrznych i wewnętrznych ścian fundamentów. Jest to ważne by wyznaczyć a następnie postawić odpowiednio przyszłe ściany budynku. Następnie należy nanieść punkty z ławy drutowej do wykopu. Teraz można oddać się najmniej przyjemnym czynnościom, czyli ręcznym wykopom pod ławy fundamentowe.

Ławy fundamentowe

Ławy fundamentowe

Następnie powinno się wyrównać dno wykopu pod ławy oraz, jeśli to konieczne, uzupełnić i zagęścić ziemią przekopy. Jeśli grunt się łatwo osypuje, warto na dnie wykopu położyć folię budowlaną, która uchroni deski szalunkowe od zabrudzenia. Można z tego zrezygnować jeśli wody gruntowe są wysoko lub jeśli fundamenty nie osypują się.

Co dalej?

Jak to wszystko będzie już wykonane, należy ułożyć zbrojenia tak, by belka zbrojeniowa była o jeden centymetr niższa, niż betonowa ława. Następnie należy teraz dokładnie wypoziomować. Na koniec należy wypełnić deskowanie betonem klasy B15 albo B20, najlepiej wykorzystać beton towarowy dostarczany betonowozem rynienkami bezpośrednio do deskowania.

Dzięki temu możliwe jest precyzyjne odmierzenie potrzebnej ilości betonu. Czasami jednak zdarza się, że betonu jest więcej niż potrzeba. Warto wówczas mieć już gotowy przykładowo wykop pod ogrodzenie, w który możemy wlać nadmiar.

Ważnym aspektem podczas wykopu fundamentów, będzie odpowiedni sprzęt, czyli dobre łyżki do koparek, odegrają tu istotną rolę.

Fundamenty

Fundamenty

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.