Budowa domu to poważne przedsięwzięcie. Zanim jeszcze zaczną powstawać jego fundamenty, musimy zająć się wieloma formalnościami. Bez nich nie możemy zabierać się za stawianie jakiegokolwiek budynku mieszkalnego.
Ten powstać musi zgodnie z prawem, a więc za zgodą odpowiednich władz, i musi spełniać określone wymagania. Planując budowę domu, przygotujmy się więc na bieganie po urzędach w celu skompletowania odpowiednich papierków. Podpowiadamy, jakie dokumenty będą nam potrzebne, żebyśmy mogli rozpocząć budowę domu.
Jakie dokumenty potrzebne do budowy domu?
Przygotowania do budowy domu powinniśmy rozpocząć w wydziale architektury w urzędzie miasta – to tam wydaje się wypis w planu zagospodarowania przestrzennego oraz decyzję o warunkach zabudowy. Z tymi dokumentami musimy się zapoznać, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej działki. Określają one warunki budowy, które są nam niezbędne, żebyśmy mogli stwierdzić, czy nasza wizja idealnego domu się w nie wpisuje.
Następnie przygotowywany jest projekt domu, w tej kwestii najlepiej zwrócić się do doświadczonego architekta. Na tym etapie musimy również otrzymać potwierdzenie od odpowiednich instytucji, że godzą się na podłączenie energii czy wody do domu, którzy zamierzamy wybudować.
Z projektem oraz promesami przyłączeniowymi powinniśmy zgłosić się do starostwa, które zajmuje się wydawaniem pozwoleń na budowę.
Dopiero z tym dokumentem będziemy mogli rozpocząć wylewanie fundamentów pod nasz przyszły dom. Obowiązkowe jest ustalenie w urzędzie, kiedy rozpocznie się budowa i stosowanie się go uzgodnionych terminów.