Pokoje młodzieżowe nie projektują się same, z żalem stwierdzają rodzice nastolatków. Każdy, kto przeszedł ten proces wie, jak bardzo konfliktogenny może być wybór mebli dla młodego człowieka o mocnych upodobaniach i gustach, które są…bardzo zmienne.
Co zrobić by proces ten był w miarę możliwości bezbolesny?
Rozmowa, rozmowa, rozmowa
To uniwersalna porada, która jest odpowiedzią na większość problemów z dziećmi, nastolatkami (a w sumie z każdym). Zanim zacznie się urządzać pokój dla dziecka, warto to z nim przegadać, na ile jest zainteresowane projektowaniem, a na ile chce wam zostawić wolną rękę. Jakie pokoje młodzieżowe mu się podobają? Czy są jakieś elementy, co do których ma bardzo silne preferencje? Gdzie jest przestrzeń na kompromisy i negocjacje?
Ustalenie priorytetów
Po wstępnym rekonesansie, jakie są oczekiwania dziecka wobec własnego pokoju, trzeba ustalić, jakie meble w pokoju muszą się pojawić, jakiego powinny być typu, wielkości. Znaczenie ma ilość przechowywanych rzeczy, hobby użytkownika pokoju, ilość czasu spędzanego przy biurku, częstotliwość przyjmowania gości. Czy wystarczy biurko, łóżko, regał na książki, komoda na ubrania, czy potrzebny jest np. stojak na rowery, albo miejsce do postawienia perkusji?
Stworzenie wstępnego projektu
Jest to konieczny krok w projektowaniu. Chodzi o to, by sprawdzić, czy zaplanowane meble w ogóle mają szansę zmieścić się do pokoju. Czy da się wtedy do niego wejść? Czy będzie szansa, by zrobić tam coś więcej niż się obrócić? Czy szafa nie otwiera się na łóżko? Projekt można zrobić na kartce wycinając meble z papieru. Możemy też udać się do sklepu, który oferuje darmowy projekt pokoju dla dziecka.
Wybór stylistyki mebli
Meble młodzieżowe mogą przyprawić o ból głowy, jeśli chodzi o dostępną stylistykę. W przypadku nowoczesnego pokoju młodzieżowego stawiamy na meble neutralne, o stonowanych barwach. Biel, szarość, czerń stanowią doskonałe tło do barwnych dodatków, którymi na pewno wypełni się pokój dla dziecka. Nastolatek może mieć swoje pasje i preferencje i jego pokój powinien je odzwierciedlać, ale najlepiej to zrobić poprzez ozdoby i dodatki, ewentualnie takie elementy mebli, które łatwo zmienić — na przykład fronty szafek. Dobrze umieścić w pokoju jakaś tablice — magnetyczną lub korkową (można też pomalować ścianę odpowiednią farbą tablicową), tak by młody człowiek miał przestrzeń do wyrażania siebie.
Wybór mebli
Najlepiej, gdyby meble młodzieżowe rosły wraz z dzieckiem. O ile łóżko można kupić od razu duże (po prostu marnuje się trochę przestrzeni, zanim dziecko podrośnie), to biurko bezwzględnie musi być dostosowane do wzrostu dziecka. Warto wziąć pod uwagę fakt, że sposób użytkowania biurka będzie różny na poszczególnych etapach edukacji — na początku potrzebny jest duży blat do odrabiania lekcji i prac plastycznych, z wiekiem dziecko coraz więcej rzeczy będzie robiło przy komputerze. Dobrze by było, gdyby biurko można było nie tylko podnosić, ale modyfikować w inny sposób.
Jeśli chodzi o przestrzeń magazynowa to ta także powinna być dosyć uniwersalna. Młodsze dziecko potrzebuje więcej miejsca na zabawki, z wiekiem będą one ustępowały miejsca książkom.
Wybór dodatków
To najprzyjemniejsza część urządzania, jeśli chodzi o pokoje młodzieżowe. Najprzyjemniejsza, gdyż powinna być w całości wykonana przez głównego użytkownika pokoju. W końcu to ma być pokój dla dziecka — niech więc samo decyduje o wykończeniu wnętrza. Pozostawienie dziecku wolnej ręki w sprawie dodatków buduje jego pewność siebie i sprawia, że czuje, iż pokój jest jego. My zaś mamy pewność, że cala reszta jest funkcjonalna i starczy na lata.