Wentylacja mechaniczna bez wątpienia staje się coraz bardziej popularna. Jej instalacja nie jest już niczym zaskakującym w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym. Wiele osób decyduje się na jej instalacje także w budynkach już istniejących. Nic dziwnego – dzięki wentylacji można do woli korzystać ze świeżego i czystego powietrza wysokiej jakości.
Co nam daje system wentylacji?
Przede wszystkim może nam zapewnić efektywną wymianę powietrza w mieszkaniu. Być może nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele szkodliwych substancji może znajdować się we wdychanym przez nas powietrzu. Substancje te, takie jak tlenek i dwutlenek węgla, para wodna, ale i dym papierosowy czy też domowe zapachy, mogą powodować bóle głowy, rozbicie, złe samopoczucie, reakcje alergiczne, a w konsekwencji znaczne pogorszenie jakości życia.
Sprawnie działający system wentylacji sprawdzi się także w budynkach, w których panuje nadmierna wilgoć. Konsekwencją zbyt dużej wilgoci jest pojawiająca się na ścianach pleśń, która może wywołać silne reakcje alergiczne i problemy z górnymi drogami oddechowymi. Zastosowanie wentylacji pomaga na stałą cyrkulację powietrza i pozwala na całkowite zredukowanie tego problemu. Dodatkowo, prawidłowo zainstalowana cicha wentylacja daje nam możliwość regulacji intensywności przepływu powietrza, nie powinna też w żadnym razie powodować przeciągów. Podsumowując – jest bardzo wiele korzyści wynikających z instalacji takiego systemu w budynku.
Cicha wentylacja poprzez wykorzystanie takich materiałów jak płyty tłumiące
Wentylatory, jak każde urządzenia podczas pracy, mogą wytwarzać hałas. Stąd też coraz większe zainteresowanie zagadnieniem takim jak cicha wentylacja, a więc wentylacja mechaniczna zaplanowana w taki sposób, aby móc ograniczać do minimum poziom hałasu przenikającego do wnętrza z działającego zaplecza technicznego budynku. Nic dziwnego – hałas, w momencie, kiedy występuje w zbyt dużym natężeniu bez chwili przerwy, może okazać się bardzo uciążliwy.
Z tego też względu jednym ze sposobów wygłuszania szumów jest zastosowanie tłumików akustycznych, czyli otulanie rur wełną mineralną, która pochłania hałas. Powszechnie stosuje się także materiały czy też płyty tłumiące dźwięk, przez co uzyskana izolacja akustyczna może być jeszcze większa. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie głównego wentylatora/ rekuperatora w wydzielonym, osobnym pomieszczeniu, które zostanie solidnie obłożone właśnie takimi płytami. To może być poddasze, strych lub pomieszczenie piwniczne, a nawet garaż.
No wentylacja mechaniczna nie nadaje się nad kuchenki gazowe! To już wiem ,bo zostałam poinformowana przez fachowca