Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/budujemydomy24/public_html/budujemydomy24.pl/wp-content/themes/spike/options/php-po/php-po.php on line 187
Wykonanie drenażu wokół domu - Budujemy domy

Wykonanie drenażu wokół domu

Coraz więcej osób zastanawia się na etapie projektowania domu nad zastosowaniem systemu odprowadzania wilgoci z ziemi okalającej fundamenty domu. Mimo, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jest to rozwiązanie, nad którym warto się pochylić z kilku względów.

Czy drenaż wokół domu jest konieczny?

Z pewnością każdy inwestor zastanawia się, czy wykonanie drenażu jest w ogóle konieczne. Otóż w niektórych przypadkach jest wręcz niezbędne, aby w pełni zakonserwować wybudowane fundamenty i piwnice. Zastosowanie systemu odprowadzania wilgoci konieczne będzie w przypadku gruntów, na których stwierdzone zostały płytko występujące wody gryntowe, bądź też z analizy geologicznej wiadomo, że ziemia na działce jest z rodzaju gliniastych i że będzie utrudnione odprowadzanie wody np. pochodzącej z opadów do głębszych warstw gruntu.

Sprawdzenie gruntu pod kątem występowania wody

Aby przekonać się czy na naszej działce konieczne jest wykonanie drenażu, należy wykonać kilka testów.

Po pierwsze, możemy sami wykonać płytki odwiert za pomocą świdra ręcznego. Pozwoli nam to na ustalenie, czy nawet na najpłytszych warstwach ziemi nie podchodzi woda. Jeżeli okaże się, że dół w dnie otworu jest suchy, możemy przejść do następnego etapu. Jeżeli natomiast już w tym momencie widzimy zbierającą się na dnie wodę, możemy być pewni, że wykonanie drenażu będzie konieczne.

Następnym krokiem jest zlecenie geologowi bądź geotechnikowi wykonania odwiertów na naszej działce, które pozwolą na dokładniejsze zbadanie gruntu. Specjalista taki wykonuje zazwyczaj od dwóch do pięciu odwiertów na głębokości uzależnionej od tego, czy nasz dom ma być podpiwniczony czy też nie. Odwierty mogą siędać pięciu metrów i pozwolą na ustalenie na jakiej wysokości znajdują się wody gruntowe oraz z jakich ziem składa się nasz grunt.  W zależności od tego, w jakiej części Polski zlecamy taką usługę, jej cena może się różnić, jednak jest to około 700 – 1000 złotych. Dzięki przygotowanej przez geologa opinii, możemy jednoznacznie stwierdzić jakie techniki odwadniania i jakie materiały zastosować przy naszej budowie.

Jeżeli zostanie stwierdzone, że wody gruntowe nie znajdują się na poziomie fundamentów, bądź piwnicy możemy zastosować standardowe odwodnienie naszego gruntu.

Jeżeli natomiast zostaną ujawnione wody podziemne, może okazać się, że budowa domu będzie bardzo utrudniona albo nawet niemożliwa.

Oczywiście problem występowania płytko wód gruntowych znacząco wpłynie na koszt budowy domu, bądź osuszenia terenu, dlatego czasem warto zdecydować się na badanie gruntu jeszcze przed zakupem działki, jeżeli planujemy kosztowną inwestycję.

Przygotowanie odwodnienia

Samo wykonanie drenażu możemy zorganizować sami, albo też powierzyć to firmie zajmującej się tego typu pracami. Jeżeli będziemy wykonywać sami odwodnienie, należy przede wszystkim pamiętać, że najlepiej wykonać to podczas budowy fundamentów. Będzie to o tyle ułatwione, że będziemy mieli już wykopany dół.

Po wykonaniu fundamentów, od strony zewnętrznej na głębokości około 1 metra, umieszczamy specjalny wąż drenacyjny, który pokrywamy folią odsączającą ewentualne zanieczyszczenia przypominającą w swojej strukturze włókninę.

Zamiast gotowej kupionej rury drenacyjnej, możemy mniejszym kosztem przygotować ją sami, poprzez wykonanie wiertarką otworów w rurach kanalizacyjnych. Następnie zasypujemy wszystko wodoprzepuszczalnym kamieniem.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *